Tokat’ta kadınların başarı öyküleri plaket aldı

Nurhan İÇMEZ / TOKAT HABER

TOKAT (İGFA) – Tokat Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Lideri Vesile Keşkek Güler tertibinde Tokat’ta bir kafede kahvaltıyla başlayan programda muvaffakiyet öyküsü olan bayanlar buluştu.

Açılış konuşması yapan Vesile Keşkek Güler, “Türk bayanının kendi öz benliğinde bulunan güç ve çalışkanlığında tesiriyle bugün birçok ülkenin üzerinde yer bulunmaktayız. Türk bayanının iş ve ekonomik hayattaki varlığı kültürel ve sosyolojik açıdan geldiği nokta sizlerin de şahitlik ettiği üzere son derece kıymetli bir pozisyondadır. Bu manada muvaffakiyet öyküleriyle bizleri gururlandıran tüm bayanlara teşekkür ediyor, gelecek jenerasyonlara ilham olan pahalı bayanlarımıza yani sizlere programımıza iştiraklerden ötürü teşekkür ediyorum. 8 Mart Dünya Bayanlar günümüz kutlu olsun” diye konuştu.

Güler’in açılış konuşmasının akabinde muvaffakiyet hikayelerine geçildi.

NİKSAR’DA 5 KUTUYLA BAŞLAYAN İHRACAT HİKAYESİ

Başarı hikayesini anlatan Tülay Atila Tokat’ın Niksar’da küçük bir işletme olarak çini üretimine başlama öyküsüne yer verdi. 2 çocuğunu yetiştirdikten sonra kendi hobilerine yöneldiğini anlatan Atila, konutunda oluşturduğu atölyede yaptığı el sanatı yapıtları ve çini eserlerini Amerika’da yaşayan çocuklarının verdiği dayanakla Türkiye’de satmaya başladığını anlattı. Atila, “İlk ihracatım 5 kutuydu. Artık 3 ayda bir ihracat yapıyoruz. Burada en büyük emek Niksar bölgesi ve Tokat bölgesinin hanımlarının çok maharetli, yetenekli ve sabırlı olması” dedi.

Atila’nın verdiği bilgiye nazaran Niksar başta olmak üzere şuan Tokat ve Erbaa atölyesinde 50 bayan, endüstride ise 10 erkek bu iş üzerine çalışıyor. Bu işe 65 yaşında başladığını söz eden Tülay Atila, +Bunun bir yararı hanımlara yürek olarak yol gösterdi. Bunları fark etmeden yaptım. Para kazanmak için yapsaydım, şahsım ismine hiçbir şey olmazdı. Para hiçbir vakit önde olmamalı. Ancak işiniz önde olmalı, işiniz sizi tanıtmalı” diye konuştu.

Temizlik şirketiyle mesken hanımlarına istihdam sağladı

Ardından bayan teşebbüsçü Döndü Tanrıveren, 2007 yılında ferdî olarak başladığı paklık şirketi işine 2017 yılında devletin sağladığı KOSGEB takviyesiyle kurduğu paklık şirketi ile devam ettiği öyküsünü anlattı. Tanrıveren bu sayede hem kendine hem de etrafındaki konut hanımı arkadaşlarına istihdam sağladığı söyledi.

TOPRAKLA UĞRAŞIRKEN TEŞEBBÜSÇÜ OLDU

Ardından Zile’nin Korucuk köyünde yaşayan teşebbüsçü 4 çocuk annesi Nuray Korkut, toprakla uğraşma hobisini devlet takviyesiyle 500 metrekare seraya dönüştürme öyküsünü anlattı. Korkut, bin metrekare serada çilek yetiştiriciliği, zerzevat üretimi, kiraz, hünnap, ceviz, istiridye mantarı ve daha sonra köy ekmeği üretimi üzerine ailesinin de takviyesiyle üretimler yaptığından bahsederken Zile’de açtığı küçük bir dükkanla internet üzerinden Türkiye çapında besin üzerine doğal eserler satışı yaptığını söyledi. Bunların haricinde sepet örme üzere hobilerinden de bahseden ve konutta oturan bayanlara seslenen Korkut onları da destekleme istediğini söz ederken “Benim üzere onlar da bir şeyler yapabilir.”dedi.

KADINLARA ÖRNEK KISSALARIYLA ALKIŞ ALDILAR

Girişimci Songül Örnek de küçük bir el otomobiliyle başlayıp şuanda çorap, çamaşır ve terlik üzere eserler üzerine tezgah açmaya başladığını anlattı.

Ardından Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Vücut eğitimi ve spor Yüksekokulu antrenörlük eğitim kısmı lisans mezunu Gizem Öney’in hayali olarak açtığı spor merkezi kıssasını, Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nın 100 yıllık tarihindeki birinci bayan meclis üyesi Leyla Doğan, 2012 yılında emekli olduktan sonra bin TL ile kurduğu oteliyle bugün 7 ana kol olan büyük bir şirketin yöneticisi haline nasıl geldiğini anlattı.

Başarı kıssalarının akabinde plaket merasimine geçildi. Başarılı bayanlara birer birer plaketleri takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir