Suriye parlamentosu vekili: Şam, Moskova aracılığıyla Ankara’ya muhtıra verdi

Suriye’de Şam idaresinin Moskova aracılığıyla Ankara’ya bir ‘mutabakat muhtırası gönderdiği’ belirtildi. Suriye parlamentosu Milletvekili Ali Odeh El Cadan, dışişleri bakanları seviyesindeki görüşmenin bu muhtıradaki koşulların kabul edilmesine bağlı olduğunu lisana getirdi.

‘GÖRÜŞME İÇİN KAİDELER KABUL EDİLMELİ’

Suriye ve Türkiye dışişleri bakanlarının görüşmesine ait Rûdaw’a konuşan El Cadan, “Dışişleri bakanları seviyesinde bir toplantı yapmadan evvel, ön adım olarak birkaç noktada muahedemiz gerekiyor” sözlerini kullandı. El Cadan, ‘uzlaşma sağlanması için’ Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi ve silahlı kümelere takviyesi çekmesi gerektiğini aktardı. El Cadan, dışişleri seviyesinde bir görüşme olabilmesi için Türkiye’ye sundukları koşulların kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

‘AK PARTİ’NİN KULLANACAĞI BİR KOZ DEĞİLİZ’

Ali Odeh El Cadan, 14 Mayıs seçimlerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti için ‘kader’ olarak niteleyerek Ankara’nın ‘seçim maksatları için vakit kazanmaya çalıştığını’ savundu. “AK Parti’nin kullanacağı bir koz değiliz, hükümran bir devletiz ve kontrolümüze geri verilmesi gereken işgal edilmiş topraklarımız var” diyen El Cadan, “Bu noktalar onaylanırsa Şam ‘Siyasette kalıcı dost yahut düşman olmaz’ prensibine dayanan her türlü muahedeyi memnuniyetle karşılar” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir