Bilim insanları kıvırcık saçın ne işe yaradığını keşfetti

ABD’deki Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’nden araştırmacılara nazaran kıvırcık saç, insanları Güneş’ten korumak için evrimleşmiş olabilir.

Independent Türkçe’nin haberine nazaran; yeni araştırmada sıkı kıvırcık saçların, Güneş’in potansiyel ziyanlı ışınlarına karşı en güzel müdafaayı sağladığı görüldü.

Bulgular, kıvırcık saçın neden Afrika’daki birinci insanlarda ortaya çıktığını ve soğuk bölgelere göç edenlerin saçlarının neden vakitle düzleştiğini açıklayabilir.

Araştırmada çeşitli iklim şartlarının simüle edildiği bir laboratuvar ortamı kuruldu. Bu ortamda bir cansız modele insan saçından yapılan çeşitli peruklar takıldı.

Araştırma grubu modelin bu perukların her biriyle ne kadar ısı emdiğini takip etti.

İnternet sitesi BiorXiv’de erişime açılan bulgular, tüm perukların serin kalmayı sağladığını ve modelin peruklu olduğu denemelerde kel olduğu zamanki kadar ısı emmediğini gösterdi.

Araştırmacılar tıpkı vakitte, model üzerinde düz, gevşek bukleli ve kıvırcık üzere birçok farklı peruk tipini test etti.

Nihayetinde perukların tümünün, Güneş’i temsil eden lambaların sıcak ışıkları altında benzeri formda performans gösterdiği anlaşıldı.

Ancak sıkı kıvırcık saçların, modeli üstteki “Güneş” radyasyonundan muhafazada ve serin tutmada en güzel performansı sergilediği saptandı.

Peruğun kıvrımı arttıkça, baş derisinden ısıyı atmak için daha az terleme gerektiği ve böylelikle kıvırcık saçın suyla güç tasarrufu sağladığı tespit edildi.

Sonuçlar, baş derisindeki kıllarının insan cinsinin iki ayağı üzerinde dik yürümeye başlaması ve beyinlerinin de giderek büyümesiyle kol kola evrimleştiği tezini destekliyor.

Makalede, “Saçların ortaya çıkması, baş derisinin direkt beyin üzerindeki küçük yüzey alanında Güneş ısısı emilimini en aza indirmek için optimal bir istikrar kurmuş olabilir” sözleri yer aldı:

Sıkı kıvrık saçlar, ısı akışında düz saçların kapasitesinin ötesinde, ek bir azalma sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir